Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra10/ftp/avamed.com.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
„Etyka i badania kliniczne” – 50. rocznica bombardowania Beechera AD 4 – Medycyna i patologia
Skip to content

„Etyka i badania kliniczne” – 50. rocznica bombardowania Beechera AD 4

2 lata ago

740 words

Jak powiedział Garland, większość błędów etycznych wynika z bezmyślności lub beztroski, a nie z błędnego lekceważenia praw pacjenta. Jestem całkowicie przekonany, że zwrócenie uwagi na związane z tym problemy etyczne doprowadzi do wyeliminowania ogromnej większości błędów. 30 Nie zalecał nowych regulacji ani formalnego nadzoru, zamiast podkreślać znaczenie świadomej zgody i bardziej niezawodnego zabezpieczenia zapewnianego przez obecność inteligentnego, świadomego, sumiennego, współczującego, odpowiedzialnego badacza. 7 Eksplozja Beecher miała natychmiastowy wpływ. Członkowie Kongresu napisali do NIH pytając o możliwe działania naprawcze.8 Artykuł Beechera zapewnił poparcie dla propozycji Jamesa Shannona z 1965 roku, by domagać się wzajemnej oceny badań, ochrony praw i dobrostanu uczestników oraz zapewnienia odpowiedniej świadomej zgody. 43 Historyk David Rothman podkreśla 1966 rok jako początek szerokiej transformacji bioetyki i relacji pacjent-lekarz, ponieważ pacjenci, prawnicy i etyka ukształtowali kodeks moralny medycyny. Beecher, według Rothmana, dołączył do grona Harriet Beecher Stowe, Upton Sinclair i Rachel Carson.
Zmiany te nie były jednak odpowiedzią na pojedynczy artykuł. Beecher wielokrotnie publikował o etyce badawczej. Maurice Pappworth pracował równolegle w Anglii w celu ujawnienia nieetycznych badań.22 W lutym 1966 roku, między prezentacją konferencji Beechera a publikacją tego artykułu, amerykański lekarz ogólny poprosił szpitale i uniwersytety o utworzenie komisji rewizyjnych.21 Wielu uczonych dołączyło do dyskusji po Beecherze. I wciąż pojawiały się skandale. Największą sławą okazało się badanie na syfilizę Tuskegee, które w 1972 r. Przyciągnęło uwagę opinii publicznej45. W odpowiedzi senator Edward Kennedy (D-MA) przeprowadził przesłuchania dotyczące eksperymentów na ludziach, które doprowadziły do powstania Ustawy o badaniach naukowych w 1974 r. I Krajowej Komisji ds. Ochrony. ludzi. Raport Belmont z 1979 r. Kierował systemami, które nadal regulują badania nad ludźmi w Stanach Zjednoczonych.8,9
Czy Beecher byłby zadowolony z obecnych ustaleń? Zaufał dwóm zabezpieczeniom: świadomej zgodzie i cnotliwym badaczom. Świadoma zgoda jest prawie zawsze osiągalna dzisiaj, choć pozostaje niedoskonała. 46 Cnota badającego jest wysoko ceniona, ale jak na ironię, kultura zgodności współczesnej ochrony osób ludzkich zakłada, że śledczy nie mogą polegać na. 47 Dyskusje na temat etyki stały się wszechobecne w badaniach społeczność, coś, co Beecher chciałby oklaskiwać. Jednakże naukowcy skarżą się, że instytucjonalne rady ds. Przeglądu straciły z oczu pierwotny cel ochrony ludzi, skupiając się na biurokratycznych drobiazgach48. Naukowcy nadal obawiają się, że nadmierna dbałość o etykę może utrudnić przedsiębiorstwu badawczemu.
Czy my – 50 lat po Beecher – jesteśmy lepsi od naszych poprzedników w rozpoznawaniu i zapobieganiu nieetycznym badaniom? Wszystkie przykłady Beechera zostały opublikowane w znanych czasopismach, ale niewielu zainspirowało oburzenie. Zakładamy, że jesteśmy teraz bardziej wrażliwi na kwestie etyczne niż badacze z przeszłości i tak być może jesteśmy. Mamy dobrze ugruntowane wytyczne, które wcześniej nie istniały49. Ale wrażliwość na etykę badań istniała, nawet jeśli dawni badacze stawiali opór formalnym przepisom: wielu rozumiało, w jaki sposób powinni zachowywać się wobec badanych i martwić się ich niepowodzeniem. Niemniej jednak niepowodzenia etyczne miały miejsce w XX wieku i trwały do 21.
Trzy lekcje są jasne. Po pierwsze, wartości etyczne zmieniają się w czasie i ważne jest zrozumienie, jak i dlaczego. Po drugie, nie zawsze istnieje konsensus co do tego, co zalicza się do badań etycznych, lub którzy mogą być odpowiednimi przedmiotami badawczymi: ludzie zamyślni często się nie zgadzają. Artykuły takie jak Beecher odgrywają kluczową rolę we wspieraniu debaty, która może doprowadzić do konsensusu w kwestii wartości etycznych. Po trzecie, wiele zainteresowań – medycznych, osobistych, politycznych, wojskowych i komercyjnych – skłoniło badaczy do przeprowadzenia badań, o których wiedzieli, że są transgresyjni. Byłoby pychą myśleć, że takie błędy nie mogą się powtórzyć.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Formularze ujawnień dostarczone przez autorów są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu na stronie.
Author Affiliations
Z Wydziału Globalnego Zdrowia i Medycyny Społecznej, Harvard Medical School, Boston (DSJ); Departament Historii Nauk, Uniwersytet Harvarda, Cambridge, MA (DSJ); Departament Bioetyki, National Institutes of Health Clinical Center, Bethesda, MD (CG); oraz Departament Historii Medycznej i Bioetyki, University of Wisconsin Madison School of Medicine and Public Health, Madison (SEL).

Materiał uzupełniający
Referencje (49)
1
[przypisy: Psycholog Wrocław, badania psychologiczne, Stomatolog Ursynów ]
[podobne: notakehl d5, bartesko, stanlab lublin ]

0 thoughts on “„Etyka i badania kliniczne” – 50. rocznica bombardowania Beechera AD 4”

  1. Mi lekarz zalecił zmianę diety i stosowanie dużo antyoksydantów, polecił wyciąg z modrzewia dahurskiego z witaminą c oraz więcej ruchu