Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra10/ftp/avamed.com.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Zespół Munchausena związany z nerkami i Czerwony Baron – Medycyna i patologia
Skip to content

Zespół Munchausena związany z nerkami i Czerwony Baron

2 lata ago

1020 words

W numerze z 6 sierpnia dwa artykuły opisują pacjenta z zespołem Munchausena1,2. Pacjent 3 w artykule autorstwa Ifudu i in. jest opisywany jako 30-letni biały człowiek przyjęty do szpitala z powodu krwiomoczu i krwioplucia związanej z opryszczkowym bólem klatki piersiowej i pleców. Pacjent poinformował, że dostał diagnozę zespołu Goodpasture a. Ifudu i in. także wskazują, że pacjent był widziany w co najmniej 10 szpitalach rejonowych i twierdził, że był pilotem myśliwca w wojnie w Zatoce Perskiej1.
Pacjent opisywany przez Duffy ego w tym samym wydaniu czasopisma to 33-letni mężczyzna, który przedstawił hemoptysis i krwiomocz i który twierdził, że jest pilotem marynarki wojennej. Doniesił także o historii zespołu Goodpasture a2.
W numerze z New York State Journal of Medicine z lipca 1992 r. Znalazła się konferencja kliniczna poświęcona syndromowi Munchausena. Konferencja koncentrowała się na przypadku 33-letniego Murzyna, który został przyjęty do nowojorskiego szpitala Infirmary Beekman Downtown ze względu na krwioplucie, hematurię, silny ból krzyża i historię zespołu Goodpasture a. Pacjent twierdził również, że był pilotem marynarki wojennej, który służył w wojnie w Zatoce Perskiej3.
W notatce od redaktora do artykułu Duffy czytelnicy zostali ostrzeżeni, że pacjenci opisani w dwóch artykułach z Journalu byli jednym i tym samym2. Rzeczywiście, porównanie historii medycznej i osobistej, znaków i wyników testów laboratoryjnych potwierdza prawdopodobieństwo, że oba artykuły w Journal, a także konferencja kliniczna w New York State Journal of Medicine opisują tego samego człowieka. Jest jednak jedna ważna cecha, która nie jest identyczna – rasy. Flynn opisał mężczyznę jako czarnego, 3 Ifudu et al. opisał go jako białego, a Duffy nie powiedział. Czy rozbieżność może zostać rozwiązana. Trudno uwierzyć, że jest dwóch mężczyzn działających pod tą samą postacią.
Pascal James Imperato, MD
New York State Journal of Medicine, Lake Success, NY 11042
3 Referencje1. Ifudu O, Kolasinski SL, Friedman EA. Zespół Munchausena związany z nerkami. N Engl J Med 1992; 327: 388-389
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Duffy TP. Czerwony Baron. N Engl J Med 1992; 327: 408-411
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Flynn J, wyd. Zespół Munchausena. NY State J Med 1992; 92: 301-305
MedlineGoogle Scholar
Czerwony baron, opisany przez Duffy ego, brzmi jak Pacjent 3, o którym informowali Ifudu i in. Istnieje jednak duża rozbieżność. Pacjent 3 ważył 84 kg (186 funtów), ale Czerwony Baron ważył 111 kg (245 funtów). Jak można to wyjaśnić, jeśli są tą samą osobą.
Zarówno pacjent 3, jak i czerwony baron mieli pewne dowody niedokrwistości z niedoboru żelaza. Czy oni (czy był on, jeśli pacjenci to ta sama osoba) krwawią.
George F. Krakowka, MD
Klinika Wenatchee Valley, Wenatchee, WA 98807
Dwa raporty pacjenta, którego kliniczny obraz zespołu Goodpasture okazał się przejawem psychopatologii zespołu Munchausena, niewątpliwie ostrzegają lekarzy o innych takich przypadkach. Pomimo dokumentacji tego pojedynczego przypadku, klinicysta musi mieć dobry powód, aby odrzucić ewentualne istnienie tej potencjalnie śmiertelnej choroby Nieobecność nieprawidłowych wyników prześwietlenia klatki piersiowej została uznana przez Duffy za właściwie niepokojącą cechę zgłoszonego przypadku1. Jednak opieranie się na zdjęciach rentgenowskich klatki piersiowej w zespole Goodpasture a jest niebezpieczne. Brak korelacji między klinicznymi objawami krwotoku płucnego a nieprawidłowym filmem klatki piersiowej może wynikać z opóźnienia pojawiania się zaburzeń rentgenowskich, a niekiedy powtarzające się filmy klatki piersiowej nie ujawniają dowodów na krwotok parenchymalny2. Ponadto nieprawidłowe wyniki prześwietlenia klatki piersiowej u tych pacjentów mogą być przejściowe; nacieki płucne związane z krwotokiem mogą zniknąć w ciągu dwóch dni 2.
Ostrożny klinicysta powinien zdawać sobie sprawę z tego, że zespół Goodpasture a może wystąpić bez typowego pojawienia się sypkiego zacienienia lub konfluentnej konsolidacji na filmach klatki piersiowej. Istnienie tego rzadkiego, a może wyjątkowego pacjenta z zespołem Munchausena, u którego wystąpiły objawy krwotoku płucnego i choroby nerek, nie powinno odwracać uwagi klinicysty od przeprowadzenia dokładnej analizy w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia rozpoznania zespołu Goodpasture a.
Edmund J. Lewis, MD
Rush-Presbyterian-St. Luke s Medical Center, Chicago, IL 60612
2 Referencje1. Duffy TP. Czerwony Baron. N Engl J Med 1992; 327: 408-411
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Bowley NB, Steiner RE, Chin WS. RTG klatki piersiowej w chorobie przeciwciał przeciwbiałkowej błony podstawnej (zespół Goodpasture a). Clin Radiol 1979; 30: 419-429
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Z raportu przypadku Czerwonego Barona wywnioskowałem, że pacjent był zaskoczony, że jego lekarz odkrył wcześniejszy pobyt w innych szpitalach z powodu podobnych sztucznie zgłaszanych skarg. Najwyraźniej pacjent nie wyraził zgody na to, by jego lekarz szukał tych informacji, ani na te szpitale, które go zwolniły. W niektórych przypadkach lekarze mogą być uzasadnione łamaniem prawa lub działaniem paternalistycznym dla dobra swoich pacjentów. W tym przypadku faktyczny i przewidywalny koniec – powtórka sceny w innym szpitalu – nie usprawiedliwia środków naruszających prawo i prawo pacjenta do zachowania poufności.
Proponuję, aby preferowanym podejściem było uczciwe omówienie z pacjentem niespójności w jego prezentacji i uzyskanie jego zgody na uzyskanie informacji z innych szpitali. Jeśli pacjent odmówił podpisania wniosków o rejestrację medyczną, istniałyby wystarczające podstawy do przerwania potencjalnie szkodliwych interwencji medycznych i przeprowadzenia diagnostyki psychiatrycznej. Ta strategia doprowadziłaby w najgorszym razie do podobnego rezultatu, a być może szczery i pełen szacunku sposób lekarza zwiększyłby chęć pacjenta do rozważenia leczenia psychiatrycznego. W każdym razie żadne prawo ani zasada etyczna nie zostałyby naruszone.
Richard L. Brown, MD, MPH
University of Wisconsin School of Medicine, Madison, WI 53715
Wraz z prawdopodobnie dziesiątkami innych pracowników służby zdrowia w Nowym Jorku usłyszałem kilka lat temu o pacjencie z zespołem Munchausena, który udawał, że ma zespół Goodpasture a. Poza tym, że pojawił się w dwóch artykułach w tym samym wydaniu czasopisma, ta osoba została przedstawiona podczas niedawnej wielkiej rundy dyskusji w innym szpitalu w Nowym Jorku, opublikowanym w New York State Journal of Medicine.
Autorzy medycyny są zdecydowanie zniechęceni do przedstawiania identycznych informacji w więcej niż jednym opublikowanym artykule Nie zapobiega to wielu artyku
[podobne: stanlab lublin, vektra złom, asentra cena ]

0 thoughts on “Zespół Munchausena związany z nerkami i Czerwony Baron”

  1. [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu naturalne kosmetyki dla noworodka[…]